Rutinerade Ros-Marie landade heta jobbet
Att vilja utvecklas gäller inte bara i början av yrkeslivet. Det tycker Ros-Marie Fransson, som landade en ny tjänst som teknikinformatör på Holtab vid 63 års ålder.
– Det känns bra att komma till Holtab. Jag har mycket erfarenhet att dela med mig av, säger hon.

Många trappar ner efter flera decennier i yrkeslivet. Men Ros-Marie tyckte det kändes spännande att söka nytt.
– Jag kan tänka mig att en del företag tvekar inför att anställa någon som bara har tre–fyra år kvar till pensionen. Men samtidigt får företaget mycket kunskap. Jag har jobbat som teknikinformatör hela mitt yrkesliv, säger hon.
Hennes jobb går ut på att göra information om Holtabs produkter tillgängliga för kunderna. Hon skapar olika typer av användarmanualer som följer med stationen ut när de levereras.
Gillar teknik
Dessutom är hon ansvarig för ett internt projekt där befintlig information – i form av manualer, intyg och tester – på Holtab samlas.
– Det är ett utvecklingsprojekt för att skapa mer struktur och göra allt lättillgängligt, säger hon.
Hon tycker att jobbet som teknikinformatör passar henne eftersom hon är intresserad av teknik och frågvis.
– Jag gillar att beskriva hur saker fungerar.
Ros-Marie är anställd på utvecklingsavdelningen och njuter av att vara en del av teamet. Tidigare, när hon jobbade som konsult, ingick hon inte i gemenskapen på samma sätt.
– Som konsult får man testa mycket nytt, vilket är kul. Men nu är jag en del av gänget. Det är också en ny upplevelse att själv kunna gå ut i produktionen och bilda mig en uppfattning om det jag ska beskriva. Kunskapen finns nära till hands.

"Var ovant"
När hon sökte jobbet som teknikinformatör på Holtab hade hon ett fast jobb sedan länge. Men hon var sugen på att testa sina vingar.
– Jag ville se vad Holtab hade att erbjuda. Det var lite ovant, jag har bara sökt några enstaka jobb de senaste 25 åren, säger hon.
På ett sätt är det inte så konstigt att hon fick chansen. Synen på karriär har förändrats sedan hon började jobba på 1980-talet.
– Förr var det inget konstigt att vara kvar 30 år på samma arbetsplats. I dag vill många röra på sig redan efter 5 år. Det underlättar för oss äldre som vill prova nytt, avslutar Ros-Marie.
Denna artikel ingår i artikelserien #JobbapåHoltab – läs gärna fler artiklar här.