Marikas teknikintresse började hemma på hästgården
Efter tio år i internationella koncerner sökte hon sig till familjeägda Holtab. Uppdraget var att leda det tekniska arbetet i en av Holtabs divisioner.
– Det har varit lätt att komma in i rollen. Jag lutar mig mot Holtabs starka värderingar och alla rutinerade kollegor, säger Marika Jörgensen, projektteknisk chef.

Det började med att en av Marikas gamla kollegor fick jobb på Holtab. Han kunde bekräfta det som Marika hade hört tidigare, på Holtab är det en jämställd känsla där alla känner sig delaktiga.
– Det är viktigt med företagets kultur. Vi har en hög andel kvinnor som jobbar här och alla tror på samarbete och att utvecklas.
Hennes uppdrag är att leda det tekniska arbetet i en av Holtabs divisioner, den som heter Projekt och handlar om mer komplicerade beställningar med tydlig kundanpassning.
Tidigt teknikintresse
Marika började pendla från sin hästgård nära Torhamn, längst ut i sydöstra hörnet av Blekinge, till arbetet i Tingsryd i Småland.
– Det har varit mycket hästar i mitt liv och jag har kört en del tunga fordon, så det har vuxit fram ett teknikintresse. Det fick mig att läsa till civilingenjör och det har sedan blivit elkraft och energiomställningen. Jag är i en viktig bransch och gör skillnad, säger hon.

I hennes team finns det el- och mekanikkonstruktörer, provare och produktionstekniker. De dimensionerar och ritar all konstruktion i byggnaderna, konstruerar hög- och lågspänningssystem, verifierar kvaliteten och optimerar produktionsprocesser.
– Vi tänker mycket på dem som ska jobba i stationen. Det ska vara bra tillgänglighet med smarta och hållbara lösningar. Även om vi har hög grad av kundanpassning så är det bra om det vi utvecklar går att applicera på så många stationer som möjligt.
Gillar ledarskap
Marika inriktade sig på industriell ekonomi i sin ingenjörsutbildning. Hon beskriver det som “samhällsvetenskap för ingenjörer”.
– Man förbereds för att projektleda och att utveckla processer.
Efter sina år i elkraftsbranschen har hon blivit allt mer intresserad av ledarskapsfrågor.
– När man kommer till ett bolag som Holtab, med stark värdegrund, så är det väldigt roligt att vara chef. Vi samarbetar och har hög kunskap. Tillsammans med värderingarna finns det en struktur som vi kan vila mot. Det hjälper mycket, avslutar hon.
Denna artikel ingår i artikelserien #JobbapåHoltab – läs gärna fler artiklar här.