Stina Nilsson möter Holtab & Friends i Tingsryd
Stina Nilsson är en av Sveriges mest meriterade skidåkare, med fem OS-medaljer, sju VM-medaljer och färsk vinnare av Vasaloppet 2025. Nu inleder hon ett nytt kapitel tillsammans med Holtab.

I den nya filmserien Holtab & Friends följer vi Stina när hon besöker Holtab och några av våra samarbetspartners. Under några intensiva dagar möter hon människor som, precis som hon själv, vågat följa sin passion och ta modiga steg i nya riktningar.
– Det här samarbetet handlar om att lyfta fram det mänskliga, modet och nyfikenheten – värden som både Stina och Holtab står för. Vi är väldigt stolta över att kunna visa upp dessa möten från Tingsryd, säger Michael Fohlin, vd på Holtab.
Filmserien består av fyra avsnitt:
- Avsnitt 1: På väg mot något nytt – Stina möter bland annat Holtabs vd Michael Fohlin i ett samtal om mod och att byta bana.
- Avsnitt 2: Stina möter Tingsryd United i ett samtal om laganda och idrottens betydelse för barn och unga (släpps senare i höst).
- Avsnitt 3: Stina möter elever på Academy of Music and Business. Ett avsnitt om drömmar och drivkrafter (släpps senare i höst).
- Avsnitt 4: Reflektion och sammanhang – Stina summerar sina intryck från dagarna med Holtab & Friends i Tingsryd – och testar den klassiska räkmackan på Börjes (släpps senare i höst).
Om Holtab & Friends
Holtab & Friends är Holtabs övergripande koncept för samhällsengagemang och samarbeten – både lokalt och globalt. Genom Holtab & Friends vill vi lyfta fram kraften i möten mellan människor, och hur samarbeten kan bidra till hållbar utveckling och gemenskap.
– Vi tror på långsiktiga samarbeten som gör skillnad – oavsett om det handlar om att utveckla energilösningar tillsammans med våra kunder, stödja ungdomsidrott i Tingsryd eller driva projekt i Nepal. Holtab & Friends är vårt sätt att samla engagemanget under en gemensam flagg, säger Michael Fohlin.
Här hittar du filmserien
De olika avsnitten i serien Holtab & Friends kommer att släppas under hösten 2025 – start 27 augusti.