Cathrine: “Vi har en tydlig unikitet – nu tar vi nästa steg”
Med inkludering och standardisering som ledstjärna vill divisionschefen Cathrine Holmberg ta nästa steg i utvecklingen av Holtabs utomhusbetjänade nätstationer. Målet är tydligt: stärka erbjudandet, effektivisera flödena och skapa lösningar som är byggda för framtidens energimarknad.
– Holtab har en stark position och en tydlig unikitet. Jag vill ta vara på den fullt ut och bygga vidare på ett strukturerat sätt, säger hon.

I rollen som divisionschef för Produkt är Cathrine Holmberg också en del av Holtabs ledningsgrupp. Med 30 års erfarenhet från industriell verksamhet och strategiskt förbättringsarbete bidrar hon med ett helhetsperspektiv, från säljprocess och konstruktion till produktion och leverans.
– Det som tilltalar mig med Holtab är kombinationen av djup teknisk kunskap, flexibilitet och kundfokus. Vi är starka på kundanpassade lösningar, samtidigt som vi har stor potential att utveckla våra standardiserade produkter ytterligare. Där finns ett värde både för kunden och för vår egen effektivitet.
Flexibilitet och struktur
Produktdivisionen ansvarar för Holtabs utomhusbetjänade nätstationer och det egenkonstruerade lågspänningsställverket HMS, ett erbjudande som kombinerar skräddarsydda lösningar med prefabricerade produkter, testade och klara för installation. Här är kvalitet och leveranssäkerhet avgörande, i takt med att samhällets behov av robust elkraftsinfrastruktur fortsätter att öka.
De utomhusbetjänade stationerna byggs i tre fabriker: i Tingsryd, Olofström och Lidhult, med en hög grad av flexibilitet mellan enheterna.

En central del av uppdraget är att hitta rätt balans mellan kundanpassning och standardisering.
– Vi ska kunna erbjuda kunderna det de behöver, men vi måste också ha processer som gör att vi producerar effektivt och med hög kvalitet. Standardisering handlar inte om att begränsa oss, utan om att skapa stabila flöden och tydliga arbetssätt.
– Mitt ledarskap går ut på att vara nära verksamheten och teamet så att vi får en gemensam förståelse för flöden och arbetssätt - på så sätt kan vi tillsammans hitta förutsättningarna för att bli ännu bättre, säger hon.
Blandat bäst
Holtabs medarbetare är en avgörande del av utvecklingen. Montörerna är divisionens största yrkesgrupp och ledningsgruppen inom divisionen kommer fortsätta att bygga blandade team med olika bakgrund, erfarenheter och perspektiv.
– Blandade grupper gör oss starkare. Det leder till bättre beslut, högre kvalitet och mer hållbara lösningar i längden. Holtab jobbar aktivt för att attrahera både unga som är nyfikna på elbranschen och personer mitt i yrkeslivet som vill byta bana.
Med fokus på förbättring ser Cathrine stor potential i Holtabs fortsatta utveckling.
– Vi har redan visat att erbjudandet fungerar väldigt väl på marknaden. Nu har vi möjligheten att vässa strukturen ytterligare, öka graden av standardisering där det är rätt – och samtidigt behålla vår förmåga att möta kundernas specifika behov. Det är spännande att både få vara med på och leda den resan.
Kontaktpersoner

Cathrine Holmberg
Divisionschef Produkt


